Medal „Święta Wisły” z kolekcji Retro Swimming

Każda moneta, każdy medal czy żeton niesie ze sobą własną opowieść. Ten, czasem bardzo niewielki i poraniony bliznami czasu krążek, jeśli tylko się chce, potrafi odkryć przed nami nie tylko wielką historię, ale również tę małą… Potrafi rozwiązywać nie tylko zagadki mennictwa, ale także pozwala odkryć przed nami życie ludzi, ich pasje, a także obszary, z którymi nie mamy zbyt wiele wspólnego na co dzień.

Jakiś czas temu na jednej z grup FB natknąłem się na post dotyczący identyfikacji medalu/żetonu. Zazwyczaj zatrzymuję się na chwilę przy takich postach, zwłaszcza kiedy z jakiś względów kojarzą mi się z moim ulubionym okresem w numizmatyce.



Źródło: zdjęcia udostępnione Autorowi przez właściciela medalu

Medalu nie udało mi się odnaleźć na żadnych portalach aukcyjnych. Proste zapytania w Google dały jedynie potwierdzenie okresu – Józef Michrowski, którego sygnatura widnieje na obu stronach medalu, to warszawski grawer, znany kolekcjonerom odznaczeń wojskowych II RP.

Z pomocą przyszła prasa z epoki. Kilka zapytań i mamy „Święto Wisły”.  

Źródło: polona.pl

"Święto Wisły" było organizowane przez Wojskowy Klub Wioślarski w Warszawie od 1922 (1923?) roku i była to huczna, coroczna, propagandowa impreza plenerowa stanowiąca „wielką demonstrację sportów wodnych, żeglarstwa i wszystkiego cokolwiek żyje na Wiśle”. Na jarmarczny i coraz mniej sportowy charakter imprezy narzekali sportowi zapaleńcy i z czasem, w drugiej połowie lat 20-stych, impreza upadła. W 2008 roku w Warszawie ponownie zaczęto organizować „Święto Wisły”, które zgodnie z tradycją odbywa się co roku na początku września.

WKW reprezentował m.in. Władysław Kuncewicz, „wielokrotny rekordzista i najlepszy polski pływak” (jak donosiły gazety), uczestnik IO w Amsterdamie w 1928 roku.

Źródło: Sport wodny, nr 1 1926, wbc.poznan.pl

No dobrze, ale co z medalem?

Na awersie widzimy (prawdopodobnie) Most Poniatowskiego (nieco wyidealizowany, bo w latach 1921-27 był w odbudowie po zniszczeniach dokonanych przez wycofujące się w 1915 roku wojska rosyjskie):

Źródło: Most Poniatowskiego na Wiśle w Warszawie, 1924, NAC

wioślarzy:

Źródło: Wioślarz Polski, Nr 3 1925, wbc.poznan.pl

żaglówkę:

Źródło: Sport wodny, nr 1 1926, wbc.poznan.pl

a na pierwszym planie syrenę o dwóch ogonach trzymającą wieniec laurowy. 

Źródło: Pocztówka Pozdrowienia z Warszawy, 1914, polona.pl

Na rewersie znajdziemy gałązkę laurową.

Wzmiankę o „artystycznie wykonanym” medalu/żetonie udało mi się odnaleźć jedynie w prasie z 1924 roku i obstawiam, że to właśnie z tego roku pochodzi ów krążek.

Źródło: Gazeta Warszawska 15.09.1924, polona.pl

Przy okazji chciałbym również zaprosić Was do odwiedzenia profilu IG: Retro Swimming, na którym Tomek publikuje różnego rodzaju ciekawostki związane z historią pływania. Polecam!

Pozdrawiam serdecznie,
Krzysiek

Komentarze

Popularne posty