Czarna lista

Wraz ze wzrostem zainteresowania mennictwem II RP (i numizmatyką generalnie), wzrasta również liczba fałszerstw na szkodę kolekcjonerów, zwłaszcza monet rzadkich. Falsyfikaty pojawiają się na znanych portalach aukcyjnych, ale także (co wiele osób może zdziwić) w ofertach renomowanych domów aukcyjnych. Zwiększająca się liczba pozycji w ofertach aukcyjnych, a także coraz lepsze fałszerstwa, sprzyjają popełnianiu błędów nawet przez podmioty profesjonalnie zajmujące się numizmatyką. 

Co więcej, coraz częściej zdarza się, że falsyfikaty trafiają do slabów renomowanych firm gradingowych, co zdaje się dawać swego rodzaju asumpt do mniej wnikliwego analizowania danej monety na etapie budowania oferty aukcyjnej. 

Niniejsza strona nie ma na celu wytykania błędów podmiotom profesjonalnym. Choć nie powinno się to zdarzać to jednak błędy mogą przytrafić się każdemu. Z mojego doświadczenia wynika, że odpowiednio umotywowane zgłoszenie ma działanie natychmiastowe - pozycja zostaje wycofana niezwłocznie, zatem warto wnikliwie analizować oferty aukcyjne i zgłaszać wątpliwości - zwłaszcza jeżeli jesteśmy zainteresowani zakupem danej pozycji. 

Co zatem znajdziecie poniżej? Czarna lista zawiera zestawienie zidentyfikowanych przeze mnie (ale nie tylko) falsyfikatów, które trafiły do slabu. Dlaczego tylko te? Po pierwsze: slab może pojawić się ponownie na aukcjach i łatwiej będzie go zweryfikować, po drugie: rozmyta jest odpowiedzialność w zgłaszaniu do firm gradingowych takich sytuacji (kto to robi? dom aukcyjny? komitent, który właśnie dowiedział się, że stracił dużo pieniędzy? czy w ogóle ktoś to robi, a jeśli tak, to jaka jest skuteczność takiego procesu?). 

Mam nadzieję, że poniższa lista będzie pomocna. Przy linkach znajdziecie także wskazówki (miejsca, na które warto zwrócić uwagę przy weryfikacji oryginalności monety) oraz uwagi (np. typ falsyfikatu). 

Pamiętajmy, że kupując monetę kupujemy monetę, a nie jej opis, ocenę zewnętrzną, czy numerek na slabie. Od utraty pieniędzy uratować nas może jedynie rozwój wiedzy własnej i oczy, bo w końcu w numizmatyce widzisz tyle, ile wiesz ☺.

Jeśli znacie innych kandydatów do znalezienia się na liście - dajcie znać! Będę ją na bieżąco uzupełniał.

CZARNA LISTA

2 złote 1936 Piłsudski:

 1 [S1]NGC #6281750-002 AU-Details Cleaned  
 
- wskazówka:

- uwagi:  moneta wycofana z aukcji; przeróbka oficjalnej kopii z 1988 r.

 

 
- wskazówka:

- uwagi:  moneta wycofana z aukcji; przeróbka oficjalnej kopii z 1988 r.

5 złotych 1931 Nike:

- wskazówka:

- uwagi: moneta wycofana z aukcji (dwukrotnie, pierwszy raz bez slabu); przeróbka Nike 1928


5 złotych 1932 Polonia (Warszawa):


- wskazówka:


- uwagi: przeróbka rocznika 1933


2 [S5]. NGC #6770643-011 AU-Details Cleaned


- wskazówka:


            - uwagi: przeróbka rocznika 1933
* ciekawostka: zaoferowana na aukcji jako "przeróbka", "niebezpieczne fałszerstwo na szkodę kolekcjonerów" - cena sprzedaży: 1.547 zł (19.02.2025) 


Komentarze

Popularne posty